trešdiena, 2013. gada 17. jūlijs

"Latvija par latu" Satversmes tiesā apstrīd eiro ieviešanu

Biedrība "Latvija par latu" Satversmes tiesā (ST) apstrīd "Euro ieviešanas kārtības likuma" atbilstību Satversmes 1. un 2.pantiem. "Euro ieviešanas kārtības likums" tiek apstrīdēts pilnā apjomā.

Kā aģentūru LETA informēja biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Orols, ieviešot eiro, tiks zaudēta Latvijas neatkarība un suverenitāte, jo Latvijai vairs nebūs sava monetārā instrumenta, ar kuru regulēt ekonomiskos procesus Latvijā. Ieviešot eiro, netiek saglabāts līdzšinējais maksāšanas līdzeklis lats, tādējādi Latvijai kā neatkarīgam subjektam vairs nebūs savas naudas, bet būs tikai pārnacionāla.

Valstij un tautai vairs nebūtu vienpersoniskas kontroles un varas pār šo jaunievesto pārnacionālo naudu. Daļa no naudas emitēšanas un monetāro jautājumu lemšanas tiesībām piederēs vai būs deleģētas kādam citam.

Latvijas izpildu un likumdevēja varas vēlas ieviest Latvijā citu maksāšanas līdzekli no 2014.gada 1.janvāra pretēji tautas vairākuma gribai, norāda Orols. Iepriekšējas sociālas aptaujas liecina, ka respondentu vairākums ir pret eiro ieviešanu Latvijā no 2014.gada 1.janvāra. Lai noskaidrotu tautas gribu, biedrība "Latvija par latu" ir rosinājusi tautas nobalsošanu, bet šī iniciatīva uz doto brīdi ir apturēta Latvijas tiesu sistēmas dēļ.

Biedrība uzskata, ka, ieviešot eiro bez tautas vairākuma akcepta, tiek ignorētas tautas suverēnās lemšanas tiesības, kuras garantē Satversmes 2.pants. Likumdevēja, izpildu un tiesu varām Latvijas valstī nepiemīt tāda suverēna vara, kura būtu nošķirta no tautas varas. Suverēna vara valstī atbilstoši Satversmes 2.pantam pieder tikai un vienīgi Latvijas tautai.

Ar likumdevēja, izpildu un tiesu varām tauta demokrātiskā valstī var piepildīt savu gribu pastarpināti, bet var to darīt arī tieši, jo Satversmē nav atrunāts konkrēts demokrātijas veids. Tas nozīmē, ka ar jēdzienu "demokrātija" ir jāsaprot visu demokrātijas veidu piemērojamību valsts pārvaldē. Pārstāvnieciskā jeb pastarpinātā demokrātija neatrodas priviliģētākā stāvoklī, kā tiešā demokrātija - tas Satversmē nav atrunāts, skaidro biedrības vadītājs.

Latvijas tauta 2003.gadā pirms iestāšanās Eiropas Savienībā piedalījās tautas nobalsošanā. Uz šīm nobalsošanas zīmēm nav atrodama nekāda norāde par eiro ieviešanu. Uz balsošanas zīmēm bija uzraksts "Vai jūs esat par Latvijas dalību Eiropas Savienībā?". Tas nozīmē, ka Latvijas tauta nav balsojusi par eiro ieviešanu, - tauta ir tiesīga arī mainīt jebkurus savus lēmumus tik bieži, cik pati to grib, un to garantē Satversmes 2.pants.
Disqus Comments

Lapas Runā

Populāras ziņas